Vundamendi ehitus

vundamentVundamendi rajamise juures on oluline arvestada nii hoone plaani kui ka ehituskoha pinnasega. Valesti ehitatud vundament hakkab tekitama probleeme kogu majale, tehtu parandamine võib aga minna väga keeruliseks ja kulukaks. 

Lintvundament on eramute juures eelistatuim

Eramute juures kasutatakse kõige rohkem lintvundamenti. See on raudbetoonist, kiviplokki­dest või paekivist sügavam müür, mis järgib välisseinte ja kandvate seinte plaani. Lintvunda­ment on odavam kui plaatvundament, ent nõuab suuri kaevetöid (päästab aga raske tõste­tehnika kasutamisest).

Lintvundament sobib suuremate ja raskemate hoonete jaoks ning on ainumõeldav lahendus siis, kui tahate maja alla ka keldri rajada. Erinevalt plaatvundamendist võib lintvundament ulatuda pinnase külmumispiirist sügavamale; allpool külmumispiiri ei pea soojustus väga põhjalik olema, ent külmumispiirist üleval pool nõuab lintvundament korralikku isoleerimist.

Plaatvundament on kallim, ent püsivam

Kui veenivoo on pinnases kõrgel, siis tuleks eelistada plaatvundamenti, sest lintvundamendi jaoks on vesi kõige suurem oht. Plaatvundament on kogu hoonealust pinda kattev raud­betoo­nist plaat või võreplaat, mis on valmistatud monoliitsest raudbetoonist või kokku­panda­vaist ühendusliideste jäiga kinnitusega risttaladest.

Plaatvundament eeldab korralikku aluspinnast ja 30-40 cm paksust killustikupatja; Põhja-Eesti lubjakivi peale võib plaatvundamendi ka otse teha. Plaatvundamendi rajamine pole nii töömahukas kui lintvundamendi ehitus, ent see eeldab korralikku soojustust. Kui tahate maja alla keldri ehitada, siis plaatvundament kõne alla ei tule.

Plaatvundamendi korral on materjali (betooni ja metalli) kulu üsna suur, ent plaati ennast on võimalik kasutada otse põrandana näiteks garaaži või sauna puhul. Ta sobib väiksematele ja kergematele eramutele, kus pole vaja ehitada kõrgeid sokleid.

Vundamendi juures on oluline:

  • tugevus ja vastupidavus – ta ei tohi praguneda ja peaks vajuma ühtlaselt
  • hind – arvesse tuleks võtta nii materjalide kui tööde kulu
  • tulekindlus – hoonete maa-alune osa peab olema ehitatud mittepõlevast materjalist
  • isoleerimine – kuidas on vundament kaitstud vee ja pinnase külmumise eest
  • väljanägemine.

Pakume eramute vundamendi aukude välja kaevamine.
Alla 100-200 ruuduse ehitusaluse pinna ja kandvama pinna puhul soovitame kasutada laadur-ekskavaatorit.

Kuni 200-400 ruuduse ehitusaluse pinnaga soovitame 13t ekskavaatorit mis tänu oma kompaktsusele ja ümara tagaosaga sobib kasutamiseks ka kitsastesse ning piiratud töömaale. Samuti 18t ekskavaatorit. 

Suurtemate kui 400 ruuduste vundamendi aukude välja kaevet soovitame juba teha 20t ekskavaatoriga. Antud masinate tootlikus/produktiivsus on tunduvatl suurem ja töö saab tehtud kiiremini.

Kõik meie ekskavaatorid on varustatud planeer kopaga millega saab tehtud ka vajalikud pinnase planeerimis tööd hoone krundil.